شاید بارها اسم شرکت دانش بنیان به گوشتان خورده است و خواستید بدانید که چیست یا اینکه خودتان به دنبال ثبت آن باشید ولی اطلاعات کافی ندارید. همه این­ها باعث شده که سوالات زیادی راجب این نوع شرکت داشته باشید که چیست، چه ویژگی­هایی دارد و برای ثبت آن چه اقداماتی باید انجام داد.

منظور از شرکت دانش بنیان چیست؟

شرکت دانش بنیان یعنی شرکتی که بر دانش تمرکز داشته و ارزش­های آن بر اساس دانش و فناوری اطلاعات است. این شرکت­ها کالایی نمی­سازند بلکه محصول آن­ها اطلاعاتی است که توسط افراد با سطح علمی بالا ارائه شده  و برایشان کسب درآمد می­کنند. شرکت‌های دانش بنیان هیچ­گونه سرمایه فیزیکی ندارند و سرمایه آن‌ها را تخصص علمی و پژوهشی و میزان علم افراد شاغل در آن تشکیل می­دهند. به دلیل ماهیت علمی که شرکت دانش محور دارد، قشر دانشگاهی و پژوهشگر مثل اساتید دانشگاه و اعضای هیئت علمی نقش مهمی در ان ایفا می­کنند.

انواع شرکت های دانش محور

شرکت­های دانش بنیان را میتوان بر سه اساس تقسیم بندی کرد. خصوصی یا دولتی بودن، مزایا دریافتی و نوع فعالیت مبنای تقسیم بندی آن­ها است.

خصوصی یا دولتی

شرکت دانش بنیان بر اساس مقدار سهامی که دانشگاه در آن­ها دارد به دو جزء دولتی و خصوصی تقسیم می­شود. اگر سهم دانشگاه بیشتر از 50 درصد باشد شرکت دولتی و اگر سهم دانشگاه کمتر از 50 درصد باشد و اعضا عیئت علمی سهم بیشتری داشته باشند، این شرکت خصوصی است.

تقسیم بندی براساس مزایا دریافتی

شرکت­های مبتنی بر دانش بر اساس مزایایی که دریافت می­کنند به چهار دسته تقسیم می­شوند:

نوپا نوع یک

نوپا نوع یک به شرکت­هایی گفته می­شود که اظهارنامه مالیاتی نداشته و درآمدی نیز ندارند. این گونه شرکت­ها باید حداقل یک نمونه محصول داشته باشند تا شامل خدمات دانش بنیان سطح یک شوند.

نوپا نوع دوم

نوپا نوع دوم نیز مانند مورد قبل فاقد اظهارنامه مالیاتی است و در سطح فناوری محصولات این دسته با یکدیگر تفاوت دارند. در نوع دوم سطح فناوری محصولات باید بسیار بالا باشد.

تولیدی نوع یک

شرکت دانش بنیان تولیدی نوع یک جزء شرکت­هایی است که حداقل 25 درصد از درآمدشان ناشی از فروش محصولات یا خدمات دانش محور توسط خودشان باشد. نکته مهم دیگر راجب این شرکت­ها سطح فناوری مورد نیاز آن­ها است که باید بسیار بالا باشد.

تولیدی نوع دو

در این نوع شرکت محصولات به نمونه آزمایشگاهی رسیده، طراحی مبتنی بر تحقیق داشته و از سطح فناوری بسیار بالایی نیز برخوردار هستند.

رده بندی براساس نوع فعالیت

بر اساس نوع فعالیت، شرکت­های دانش محور به چهار دسته تجاری سازی، فرایندی و خدماتی، نرم و هویت‌ساز و حوزه EPC تقسیم می­شوند.

دانش بنیان تجاری سازی

این­گونه شرکت­ها با فعالیت خود مسیر فعالیت موسسات دانش بنیان را هموار می­کنند، چون تجاری سازی امر بسیار مهمی در فروش محصولات دانش بنیان است.

دانش بنیان فرآیندی و خدماتی

شرکت­ها و موسسات دانش بنیانی که محصولات غیر دانش بنیان تولید می­کنند، در این دسته قرار می­گیرند.

دانش بنیان نرم و هویت­ساز

این نوع شرکت­ها جزء دسته­بندی جدید محسوب می­شوند و در حوزه­های فرهنگی مشغول به کار هستند.

دانش بنیان حوزه EPC

شرکت‌های بنیان حوزه  EPCدرآمدشان از پروژه­های مهندسی، تدارکات و اجرا بدست می‌آید.

اهداف شرکت مبتنی بر دانش

شرکت­های مبتنی بر دانش نیز مانند دیگر شرکت­ها هدف ثروت آفرینی دارند، اما تفاوت بین آن­ها در این است که شرکت دانش بنیان از طریق توسعه علم و دانش و ارتقای فناوری­ها تولید ثروت کند. اهداف دیگر این شرکت نیز شامل موارد زیر است:

 • جذب و تبدیل کردن ایده­ها به مشاغل و محصولات
 • توانمند سازی دانش­آموختگان برای کسب و کار
 • حمایت از نوآوری­ها و تولید فناوری­های برتر
 • به­کارگیری توانمندی واحد­های پژوهشی در جامعه
 • ترویج فرهنگ تجاری سازی در دانشگاه­ها
 • ارتقا فرهنگ کارآفرینی

حوزه های فعالیت موسسات دانش بنیان

موسسات دانش بنیان به طور کلی در زمینه­های تحقیقات علمی و کاربردی، ارائه خدمات مشاوره­ای در زمینه­های تخصصی، توسعه فناوری و… فعالیت دارد. حوزه­های تخصصی فعال  در شرکت دانش بنیان­ شامل موارد زیر می­شود:

 • پژوهش­های زیست محیطی، غذایی، کشاورزی و دامی
 • تولید محصولات کاربردی بر پایه فناوری نانو
 • حوزه مواد پلیمر
 • فعالیت­های مرتبط با مخابرات، برق و سخت­افزار رایانه
 • حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و تولید نرم­افزار
 • تجهیزات نفت و گاز
 • پژوهش در حوزه انرژی­های نوین و تجدید پذیر
 • تولید دارو­های پیشرفته و وسایل پزشکی
 • ساخت فناوری­های هوافضا

مزایا شرکت های دانش بنیان

همه شرکت­هایی که پس از طی یک فرایند مشخص جزء دانش بنیان قرار می­گیرند، تسهیلات خاصی را دریافت می­کنند که این تسهیلات برای ارزش­گذاری به این موسسات و جزء پیشرفت جامعه محسوب می­شوند . برخی از  مزایا شرکت دانش بنیان در ادامه آورده شده است:

 • معافیت از پرداخت مالیات و عوارض تا 15 سال
 • تسهیلات حمایتی کم بهره یا بدون بهره برای تامین هزینه­های تولید
 • الویت استقرار در مراکز علم و فناوری مثل پارک­های علم و فناوری
 • تسهیلات نظام وظیفه و کسری خدمت برای کارکنان شرکت
 • حمایت سازمان بورس از این سازمان­ها برای ورود به بورس

چگونگی ثبت شرکت دانش بنیان

برای ثبت شرکت بهتر است اول وارد سایت دانش بنیان شده، تمام قوانین و مقررات را خوانده و در صورتی که واجد شرایط ان بودید بقیه اقدامات لیست شده را انجام دهید.

مرحله اول: ثبت نام در سامانه

در صورت داشتن شرایط لازم برای ثبت شرکت دانش بنیان، وارد سامانه ارزیابی شرکت­ها و موسسات شده و ثبت­ نام کنید. پس از ثبت نام باید کار­های ثبت شرکت را اغاز کنید. برای ثبت شرکت این نکته را مد نظر داشته باشید که شرکت­های دانش بنیان در دسته بندی شرکت­های تجاری قرار می­گیرند و نحوه ثبت در ابتدای کار هیچ تفاوتی با شرکت­های عادی ندارد. این پروسه را در سایت انجام داده و یک شرکت عادی ثبت کنید تا بعدا با انجام یک سری مراحل آن را به دانش بنیان تبدیل کنید.

مرحله دوم: ثبت اطلاعات

پس از ثبت شرکت عادی با مراجعه به سایت Daneshbonyan.isti.ir مراحل تبدیل شرکت عادی به دانش بنیان را آغاز کنید. برای ثبت، اطلاعاتی مثل نام شرکت، نوع شرکت، شناسه ملی شرکت، آدرس سایت اینترنتی، شماره تلفن و اطلاعات درخواستی دیگر را وارد کنید.

مرحله سوم: ثبت محصول

در این مرحله باید محصول ساخته شده را در سامانه ثبت کرده و همه اطلاعات مربوط به آن را بنویسید. این اطلاعات توسط چندین نهاد و مجموعه بررسی می­شود و در صورت کسب امتیازات لازم، نشان شرکت دانش بنیان به شرکت شما اعطا می­شود.

برتری شرکت های دانش بنیان نسبت به شرکت های تجاری

موسسات دانش بنیان و شرکت­های تجاری در مراحل اولیه ثبت شرکت و هدف پول آفرینی تشابهاتی را با یکدیگر دارند، اما شرکت دانش بنیان با دارا بودن مزایا بسیار زیاد و ارزنده و همچنین هدف ارتقا علم و دانش در جامعه از برتری زیادی نسبت به شرکت­های تجاری برخوردار است. اگر شما نیز ایده­ای دارید که در دسته بندی­های شرکت­های دانش بنیان قرار می­گیرد، با ثبت یک شرکت عادی و تبدیل آن به دانش بنیان، علاوه بر ایجاد ثروت می­توانید در پیشرفت کشور نیز قدم بردارید.

 

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
اسکرول به بالا