ثبت شرکت در قم با موضوع صادرات و واردات در طی سال‌های اخیر رشد بسیاری داشته است. وجود راه‌های ارتباطی مناسب با استان‌های همجوار، به بازرگانان و کارآفرینان این فرصت را می‌دهد که به راحتی به این شهر سفر کنند و به فعالیت اقتصادی بپردازند. شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص بیشترین شرکت‌های ثبتی در قم به شمار می‌روند.

استان قم در مرکز ایران قرار دارد. وجود اماکن مذهبی مانند حرم حضرت معصومه (س) و مسجد جمکران، مسافران زیادی را از سراسر ایران و کشورهای همسایه به این شهر جذب کرده است. این شهر بزرگ‌ترین حوزه‌های علمیه کشور را دارد که از مهم‌ترین مراکز مهاجرت در کشور به شمار می‌رود. همین موضوع موجب شده که ثبت شرکت در قم در حوزه گردشگری مذهبی بسیار رایج شود.

مرجع رسمی ثبت شرکت در قم

اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری، (sherkat.ssaa.ir) محسوب می‌شود. همه مراحل تشکیل شرکت با نظارت این اداره صورت می‌پذیرد. این اداره که زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فعالیت می‌کند، وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران است.

تمام آیین‌نامه‌ها، بخشنامه‌ها، مقررات و دستورالعمل‌های مربوطه از طریق همین سازمان اطلاع‌رسانی می‌شود. افرادی که قصد فعالیت تجاری  و قانونی در قم را دارند؛ باید شرکتی در راستای فعالیت‌های خود تأسیس کنند تا از دید قانون به رسمیت شناخته شوند. قوانین ثبت شرکت در قم تفاوتی با دیگر شهرها و استان‌های کشور ندارد.

شرایط ثبت شرکت در قم

اشخاص حقیقی با به ثبت رساندن شرکت در قم و حقوقی نمودن کار خود، می‌توانند کسب‌وکار تجاریشان را گسترده‌تر نمایند. از همین‌رو اشخاص می‌توانند با توجه به مواردی مانند موضوع، نوع فعالیت و آینده آن، کسب‌وکار و بنگاه اقتصادی شرکت مورد نظر خود را انتخاب کنند. برای تأسیس شرکت بهتر است از تجربیات کارشناسان و مشاوران این حوزه کمک بگیرید.

هزینه ثبت شرکت در قم

مدارک صحیح و کامل و بارگذاری آن‌ها در اداره ثبت شرکت‌ ها از جمله مواردی است که در هزینه‌ها و زمان ثبت شرکت‌ در قم تأثیر دارد. هزینه‌های ثبت شرکت در قم به دو بخش حق‌الوکاله و واریزی تقسیم می‌شوند.

هزینه ثبت شرکت در شهر قم به موارد متعددی مانند تعیین نام شرکت، هزینه پستی ثبت شرکت ، هزینه حق الثبت، هزینه درج در روزنامه محلی، هزینه پاکت، پوشه و گیره، هزینه روزنامه رسمی کل کشور ، هزینه پلمپ دفاتر تجاری، هزینه تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی بستگی دارد. البته توجه داشته باشید که نوع شرکت، میزان سرمایه آن، موضوع فعالیت شرکت و تعداد اعضاء آنت در هزینه ثبت شرکت در شهر قم تاثیرگذار هستند.

مراحل ثبت شرکت در قم

برای ثبت شرکت در قم همانند دیگر شهرهای ایران باید روال حقوقی و قانونی خود را طی کنید. معمولا 10الی 30  روز کاری شرکت به ثبت می‌رسد.

 1. به سامانه اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه کنید و فرم ثبت‌نام را کامل کنید.
 2. مدارک را به وسیله اداره پست به صورت سفارشی جهت انجام ثبت شرکت در قم ارسال نمایید.
 3. بارکد پستی را در سامانه وارد کنید.
 4. مدارک ارسالی به وسیله کارشناسان اداره ثبت قم بررسی و ارزیابی می‌شود.
 5. در صورت موافقت اداره ثبت و نبود هیچ مشکلی در مدارک ارسالی آگهی تاسیس شرکت صادر خواهد شد.
 6. شماره ثبت و شناسه ملی برای شما ارسال می‌شود.
 7. آگهی ثبت شرکت و مشخصات آن جهت انتشار در روزنامه رسمی کشور ارسال می‌گردد.
 8. پس از آن که آگهی تاسیس شرکت در روزنامه رسمی کشور چاپ شد، می‌توانید فعالیت خود را به صورت رسمی و قانونی شروع کنید.

چه افرادی می توانند به ثبت شرکت در قم بپردازند؟

به موجب قوانین ایران افراد بسیاری می‌توانند نسبت به ثبت شرکت در قم اقدام کنند. توجه داشته باشید که دارا بودن سوء پیشینه اشخاص مانعی جهت ثبت شرکت نیست. فقط این افراد نمی‌توانند جزء هیئت مدیره، مدیر عامل و یا بازرسین شرکت باشند.

 • تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی شامل افراد ایرانی و خارجی
 • اشخاص خارجی بدون شریک ایرانی به صورت مالکیت ۱۰۰% در ایران
 • چند شرکت با هم بدون وجود اشخاص حقیقی

چه مدارکی برای ثبت شرکت در قم نیاز دارید؟

مدارک لازم جهت انجام امور ثبتی شرکت در قم شامل دو نسخه تقاضانامه ثبت شرکت، شرکت‌نامه، اساس‌نامه، صورتجلسه مجمع عمومی مؤسسین شرکت و هیئت مدیره، مدارک شناسایی کلیه شرکا و اعضای هیئت مدیره شال شناسنامه و کارت ملی و در صورت نیاز ارائه مجوز از ارگان‌ها و سازمان‌های مربوطه می‌شود.

مراکز واحدهای ثبت انواع شرکت ها در استان قم

در استان قم مراکزی برای ثبت کردن شرکت‌ها وجود دارند که به شرح زیر هستند.

 • اداره ثبت شرکت در قنوات
 • جعفرآباد
 • کهک
 • خلجستان
 • سلفچگان

مزایای ثبت شرکت در قم

ثبت شرکت در قم مزایای بسیاری برای کسب‌وکار افراد به دنبال دارد:

 • مبدأ آثار و اعمال، مصدر معاملات و روابط مالی و اقتصادی
 • رسیدگی به اوضاع مالی در زمان منحل شدن و ورشکسته شدن شرکت با مقررات و قوانین خاص
 • بهره‌مند شدن و مورد حمایت بودن همه اعضای شرکت از حق و حقوق قانونی
 • شرکت در مناقصه‌ها و مزایده‌ها
 • استفاده از مزایای اخذ وام و اعتبارات
 • مبادله تجاریبا کشورهای دیگر
 • رسمی و قانونی بودن فعالیت‌های شرکت
 • مسئول بودنتمام اعضا نسبت به فعالیت‌های شرکت

دریافت تسهیلات بانکی و شرکت در مناقصات و مزایدات با ثبت شرکت در قم

شرکت‌های ثبت شده نزد بانک‌ها و موسسات مالی اعتبار ویژه‌ای دارند. با ثبت شرکت در قم می‌توانید برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود از بانک‌های خصوصی و دولتی تسهیلات ویژه تا 10 برابر سرمایه شرکت خود را دریافت نمایید.

علاوه بر این در تمامی ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی هر ساله مناقصات و مزایدات بسیاری برگزار می‌شود. از آنجایی که شرکت در این مناقصات و مزایدات برای افراد عادی امکان‌پذیر نیست، به واسطه ثبت شرکت می‌توانید در تمامی مناقصات و مزایدات شرکت کنید. برنده شدن در این مناقصات و مزایدات درآمد بسیار خوبی در راستای پیشبرد اهداف اقتصادی شما فراهم می‌آورد.

فعالیت و پیشرفت اقتصادی با ثبت شرکت در قم

برای ثبت شرکت در قم می‌توانید از مشاوران و متخصصان این حوزه به صورت حضوری و اینترنتی کمک بگیرید. متاسفانه هنوز افرادی وجود دارند که تمایلی برای به ثبت رساندن شرکت ندارند. این اقدام بسیار نادرست است؛ زیرا فردی که به برای ثبت شرکت اقدام می‌کند در واقع به مجموعه فعالیت‌های خود ارزش قانونی می‌دهد. همچنین اعتماد و اطمینان افراد بیشتری را برای همکاری به دست می‌آورد.

ثبت شرکت در شهر قم نخستین گام برای وارد شدن به دنیای کسب‌وکار، فعالیت و پیشرفت اقتصادی به حساب می‌آید. بر اساس قانون و مقررات هر شخصی برای راه‌اندازی فعالیت و ثبت شرکت حتما باید مدارک مورد نیاز آن را فراهم آورد و همه مراحل قانونی را سپری کند. در غیر این صورت علاوه بر اینکه به رسمیت شناخته نخواهد شد و فعالیت آن غیرقانونی می‌شود، به جزای نقدی، منحل شدن شرکت و ممنوع شدن از فعالیت محکوم می‌شود.

 

3.7/5 - (6 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
اسکرول به بالا