تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه( موسسه) ، حسب مورد ، دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت ، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است .
اخبار ثبتی، قوانین و بخشنامه ها » تفاوت منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی لیست مقالات
تفاوت منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی
منطقه آزاد و ویژه به منظور توسعه و رشد صنعت و اشتغال، کسب درآمد ارزی و افزایش صادرات، جذب سرمایه‌های خارجی، جذب نقدینگی سرگردان داخلی، کمک به مهار تورم، دستیابی به فناوری پیشرفته، ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و محرومیت‌زدایی ایجاد شده اند

در ایران برای فعالیت‎ها‎ی اقتصادی، دو نوع منطقه وجود دارد که هر یک امتیازات و ویژگی های خود را دارند. این دو منطقه شامل منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی می باشند. تفاوت دو منطقه نیز عبارتند از:
منطقه آزاد تجاری
منطقه آزاد تجاری به معنای قلمرویی است که در داخل یا در مجاورت یک بندر قرار می گیرد و در آن تجارت آزاد با سایر نقاط جهان براحتی و بدون دربند بودن قوانین دولتی انجام می شود. به عبارت دیگر در این منطقه محصولات بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی خرید و فروش می شوند. اما اگر محصولات خریداری شده وارد کشور شود، تاجران موظف به پرداخت عوارض گمرکی خواهند شد.
در منطقه تجاری انبار کردن و ذخیره سازی سفارشات یکی از قوانین اصلی تجارت محسوب می شود که با پرداخت حقوق و عوارض گمرکی، پردازش صادرات، ابنیه و خدمات مورد نیاز جهت تولید، صدور و یا فروش آنها در بازارهای داخلی ممکن می شود. از سوی دیگر دولت با هدف جلب نظر سرمایه‌گذاران خارجی و ایجاد زمینه لازم برای ورود سرمایه‌های آنان اقدامات و طرح هایی را اجرا کرده است. پردازش صادرات، که از نظر فیزیکی و یا اداری در خارج از مرزهای گمرکی کشور قرار می گیرد، برای مناطق آزاد تجاری انجام می شود. در واقع در این نواحی به تولیدات برای صادرات مورد توجه ویژه ای می شود.
منطقه ویژه اقتصادی
منطقه ویژه اقتصادی به معنای محدوده جغرافیایی مشخص در مرزها و یا در داخل کشور است که برای پشتیبانی از تولید و تامین کالا برای مصارف داخلی کشور، بدون محدودیت زمانی برای نگهداری از محصولات در انبار بنادر است. در این منطقه سعی بر آن است تا تاجران با رعایت مقررات صادرات و واردات، مراحل ثبت سفارش و تولیدکنندگان خارجی و مقررات ارزی را پشت سر بگذارند. در منطقه ویژه اقتصادی عمدتاً فروشندگان یا شرکای ایرانی فعالیت دارند.
تفاوت میان منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی
هر دو منطقه آزاد و ویژه به منظور توسعه و رشد صنعت و اشتغال، کسب درآمد ارزی و افزایش صادرات، جذب سرمایه‌های خارجی، جذب نقدینگی سرگردان داخلی، کمک به مهار تورم، دستیابی به فناوری پیشرفته، ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و محرومیت‌زدایی ایجاد شده اند. با این وجود کیفیت و حمایت ها و مشوق‌هایی که در این مناطق در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می گیرد، تفاوت زیادی با هم دارد. به این معنا که حمایت ها و مشوق‌های فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد نسبت به مناطق ویژه وسعت و گستره بیشتری دارد. اما با وجود شباهت هایی که میان دو منطقه وجود دارد، این دو در برخی از امور با یکدیگر تفاوت دارند. از جمله تفاوت های میان منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی می توان به موارد زیر اشاره کرد:  1. در کشور ایران 7 منطقه آزاد تجاری فعال است. اما بیش از 26 منطقه ویژه اقتصادی در حال فعالیت می باشد.

  2. معافیت‌های گمرکی و مالیاتی صفر یا بسیار پایین در مناطق آزاد تجاری در نظر گرفته شده است. به این دلیل که سرمایه گذاران بیشتری به این مناطق جذب شوند. در منطقه آزاد تجاری هر متقاضی فعالیت تجاری، حداقل از 15 سال معافیت گمرکی برخوردار می شود. اما در مناطق ویژه اقتصادی، تنها تخفیف مالیاتی براساس مقررات داخل کشور شامل حال سرمایه گذاران است. به عبارت دیگر در مناطق ویژه برخلاف مناطق آزاد، معافیت مالیاتی چندان گسترده نیست و تاجران باید تابع قوانین باشند.

  3. در مناطق آزاد بخشودگی کامل سهم دولت برای عوارض گمرکی و صادرات و همچنین واردات کالا یکی از امتیازات دولت برای تاجران و سرمایه گذاران است. این در حالی است که مناطق ویژه اقتصادی قوانین مالیاتی به طور کامل اجرا می شود که با توجه به موضوع فعالیت تخصصی منطقه متفاوت است.

  4. خرده‌ فروشی یکی دیگر از تفاوت های میان مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می باشد. در مناطق آزاد، خرده‌ فروشی برای اتباع خارجی و داخلی آزاد است. این در حالی است که در مناطق ویژه اقتصادی، خرده‌ فروشی کالا تنها برای اتباع خارجی آزاد شده است.

  5. در رابطه با اشتغال و همچنین بیمه‌های اجتماعی برای فعالیت افراد خارجی در مناطق ویژه اقتصادی قوانین ثابتی وضع شده است که از قانون کار اتباع خارجی در داخل کشور تبعیت می‌کنند. اما در مناطق آزاد، امتیازات ویژه ای در نظر گرفته شده است. همچنین مقررات اخذ ویزا برای اتباع خارجی در مناطق آزاد مطابق با مقررات مرزی در نظر گرفته شده است. اما در مناطق ویژه اقتصادی، طبق قوانین و مقررات داخل کشور می باشد.

  6. در مناطق آزاد تجاری، سرمایه‌گذاران خارجی به صورت 100% مالکیت واحدهای تولیدی را در اختیار خود می گیرند. به طوری که ورود و خروج سرمایه نیز برای آنها تسهیل و آزاد شده است و ثبت موسسات صنعتی، فرهنگی و مالکیت معنوی بدون مشکل و در اسرع وقت صورت می گیرد.

  7. برای مناطق ویژه اقتصادی نیز تسهیلات خاصی از قبیل امکان ورود و خروج کالا در نظر گرفته شده است. چرا که مناطق ویژه اقتصادی نیز باید بتوانند راه رشد و توسعه صنعت و تجارت را طی کنند. در رابطه با منطقه آزاد، تجارت و خروج کالاها و محصولات به خارج از کشور بدون تشریفات اداری امکانپذیر است. همچنین قوانین و مقرراتی نیز برای ورود قانونی تمامی کالاها وضع شده است. به عنوان مثال، برای واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات صنعتی واحدهای تولیدی و معافیت از حقوق گمرکی یکی از قوانین مهم است که یک امتیاز برای تمامی تاجران محسوب می شود. در مناطق ویژه اقتصادی، تشویق تولید همراه با معافیت گمرکی است که تا سقف ارزش افزوده کالای تولیدی می باشد.

  8. خط تولید، ابزار و اثاثیه اداری و واردات ماشین‌آلات در مناطق ویژه، بدون عوارض گمرکی انجام می شود و صدور مجوز ساخت و پایان کار رایگان است. در این مناطق متروکه شدن کالا نیز بدون محدودیت است. اما آزادی های اقتصادی که در مورد مناطق آزاد وجود دارد و بسیاری از قوانین داخل کشور در آن اجرا نمی شود، در رابطه با مناطق ویژه اقتصادی وجود ندارد.

  9. برای مناطق آزاد، گذرنامه و روادید ورود و خروج در مرزها در نظر گرفته شده است. این در حالی است که در مناطق ویژه، قوانین و مقررات روادید برای اتباع خارجی براساس ضوابط داخل کشور مشخص شده است.

  10. مقررات کار و بیمه اجتماعی در استخدام اتباع خارجی، در مناطق آزاد تابع مقررات خاص مناطق در نظر گرفته شده است. اما در مناطق ویژه اقتصادی تابع مقررات داخل کشور می باشد.


پیگیری صحت قرارداد
به منظور پیگیری صحت قرارداد ، شماره قرارداد و شماره ملی (یا شماره موبایل)را وارد نمایید.
گروه مشاوره طراحی آفریقا
این دپـارتمان با سـالها تجربه در زمـینه امور طراحی و مشاوره تبلیغاتی مفتخر است آن مجموعه محترم را درجهت پیشبرد اهداف تجاری و تبلیغاتی یاری نماید .
تمامی حقوق این وبسایت محفوظ و در اختیار موسسه ثبتی آفریقا می باشد.
LiveZilla Live Help